Lakójurta kisokos
Fűtés a jurtában
Egy jurta fűtésére számos lehetőség adódik. A modern technológiáknak köszönhetően ma már a hagyományos fatüzelés mellett az elektromos, és hőszivattyús megoldások is reális alternatívát nyújtanak.
Ahogy megszoktuk, vagy mégsem?
A lakóházaktól eltérően a jurta szerkezeti elemei nem hőtartó anyagokból készülnek. Egy átlagos lakóház tégla falazata, illetve beton födémszerkezete a fűtőberendezésből származó hőt felveszi és viszonylag hosszú ideig megtartja, ill. visszasugározza a belső térbe. A jurta faszerkezete erre nem alkalmas. Télen a jurtában – akármilyen kiváló szigeteléssel láttuk is el – akkor van meleg, ha kis intenzitással is, de folyamatosan fűtünk.
Fatüzelés
Csak felelősséggel!
Első és legfontosabb, hogy a fatüzelés – akármilyen szép a kályhában ropogó tűz látványa – veszélyes üzem. Elsősorban a keletkező füstgázok jelentenek veszélyt, melynek kivezetése komoly méretezést igénylő feladat. Ezt bízzuk szakemberre, és attól, amit a szakember mond, soha ne térjünk el! A szükséges huzat biztosításához egy külső kürtőt kell elhelyezni, melynek méreteit szakszerű méretezéssel, szakember tudja biztonsággal meghatározni.
Kandallókályhák, lemezkályhák
Ha fatüzelésről beszélünk, minden olyan megoldás ideális lehet, mely gyorsan leadja (leginkább sugárzó hő formájában) az égéstérben keletkező hőt. A hideg jurta felfűtése a legkisebb lemezkályhával sem tart tovább 15-20 percnél. Ezután a tüzelőanyag adagolásával és a huzat szabályozásával lehet a kívánt komfortotérzetet fenntartani. Hátránya, hogy éjszakánként 2-3-szor fel kell kelni, és meg kell rakni a kályhát, ellenkező esetben nagyon hideg reggelre ébredünk.
Cserépkályha, tömegkályha, vagy akár kemence?
Cserépkályhát, kemencét a fent írtak miatt nem szoktunk javasolni, mivel ezek hőleadása a jurtában nem mondható ideálisnak. A min. 12 órás fűtési ciklusok (tömegkályhák esetében ez akár 24 óra is lehet) időben túlzottan elnyújtottak, így az „üresjáratokban” a jurta túlzottan kihűlhet, ill. a hőleadás legintenzívebb szakaszában túlságosan meleg is lehet. Ez utóbbi ugyan kompenzálható egy szellőztetéssel, de így már csak a gazdaságosság rovására szabályozható a belső hőmérséklet. A maghőmérséklet újragyújtáshoz szükséges mértékű lecsökkenését mindenképpen ki kell várni, ez idő alatt pedig a jurtában könnyen a komfortos alá csökkenhet a hőmérséklet.
Komfort, és kényelem a "tűz-élmény" mellett
A hagyományos kályhák mellett szóba jöhetnek még pellet kályhák is. Ezek ugyan költségesebb berendezések, ugyanakkor a hagyományos kályhákkal szemben jóval magasabb komfortot biztosítanak az egyenletes és jól szabályozható hőleadás miatt. A füstkivezetés, és a külső kürtő természetesen ez esetben is megoldandó feladat, csakúgy, mint a hamuzás, ill. a megfelelő minőségű pellet beszerzése. Előnye, hogy a tüzelőanyag sokkal könnyebben kezelhető, ritkábban kell „táplálni” a kályhát, egyenletesebb üzemű, ugyanakkor hátránya, hogy mind a beruházási, mind az üzemeltetési költségei magasabbak.
Elektromos fűtés lehetőségei
Hagyományos megoldások
A legáltalánosabb és legkönnyebben elérhető megoldások járnak a legkisebb beruházási, és ezzel párhuzamosan a legmagasabb üzemeltetési költséggel. Ide tartoznak a pár ezer forintért beszerezhető hősugárzók, olajradiátorok. Ezek kiválóan alkalmasak időszakos használatra, amikor egy-egy napra, vagy csak pár órára szükséges a jurtát felfűteni. Ezt fajlagosan magas áramfelvétellel (2 kW – 3 kW) tudják elérni, ami nem túl megterhelő, ha csak rövid ideig használjuk ezeket a berendezéseket. Használatukat rövidtávon, és inkább az átmeneti idszőszakokban, ősszel és tavasszal javasoljuk.
Modern berendezések
A korszerű fűtőpanelek a hősugárzók és olajradiátorok hatékonyságánál jóval magasabb hatásfokkal hasznosítják az elektromos áramot, ráadásul mindezt egy sokkal magasabb komfort mellet teszik. Ezek a berendezések a megfelelő fűtéstechnikai kiegészítőkkel szerelve alkalmasak arra, hogy egy előre beállított program szerint fűtsék a jurtát, vagy épp okostelefonról egy alkalmazás segítségével szabályozzuk a jurta felfűtését. Ezek a berendezések a hagyományos megoldásokhoz képest költségesebb beruházást jelentenek, mely elsősorban az amúgy szép és tetszetős fűtőpanelek, és kiegészítőik árában mutatkozik meg.
Hőszivattyú
A modern fűtőberendezések közül a legkorszerűbb, és leginkább gazdaságosnak mondható a hőszivattyúk alkalmazása, melyek a legjobb megoldást jelenthetik sok szempontból. A közismertebb néven hűtő-fűtő klímáknak nevezett berendezések a felvett elektromos áramot arra fordítják, hogy a külső légtérből hőt szivattyúzzanak a belső térbe. Ez a hűtőgép elvén alapszik, vagyis akkor is képesek a belső tér hatékony fűtésére, ha kint kemény mínuszok vannak.
Verhetetlen hatékonyság
Amíg egy hagyományos hősugárzó, vagy olyajradiátor 2-2,5 kW áramfelvétellel dolgozik, egy korszerű fűtőpanel 1,5-2 kW áramfelvétellel is beéri, de inkább csak átmeneti időszakokban (ősszel és tavasszal) lehet elegendő meleget előállítani velük egy 6 méter átmérőjű jurtában (olykor egy berendezés nem is elég). Egy jól elhelyezett inverteres klímaberendezés 1,5-2,0 kW áramfelvétel mellett képes egy közel kétszer akkora légterű 8 méteres jurta téli kifűtésére is (!), hiszen a felvett teljesítmény közel négyszeresét képes leadni kalorikus teljesítményként.
Minden egyben
További előnye, hogy folyamatosan forgatja (ezáltal tisztítja is) a levegőt, alkalmas a páramentesítésre (ami egy jurtában fontos szempont), és fordított üzemben a meleg nyári napokon a jurta klimatizálása is biztosított. Célszerű un. parapett v. konzol klímát választani, ami pl. egy ablak alá, vagy a jurta falához egy radiátorhoz hasonlóan könnyen elhelyezhető. Ennek beruházási költsége némileg magasabb a hagyományos oldalfali változathoz képest, de kimondottan rendszeres, ill. állandó és hosszabbtávú tartózkodás esetén viszonylag gyorsan megtérül. Szálláshelyek kialakításánál mindenképpen ez a megoldás a leginkább javasolt.
Fürdőszoba, vizesblokk
Fürdőszoba a jurtában
Manapság már természetes igény, hogy a jurtában legyen fürdőszoba. A korszerű szárazépítési eljárások ma már lehetővé teszik az ehhez szükséges belső térlehatárolást, melyre az intenzív páraképződés miatt van szükség. Ennek káros hatásaitól ugyanis a jurtát minden eszközzel óvni kell. A fürdőszoba kialakítása során gondoskodni kell a teljesen vízhatlan belső burkolásról, és a keletkező pára direkt elvezetéséről. Különös figyelmet kell fordítani a közművek fagymentes kialakítására, és – a későbbi üzemzavarok megelőzése érdekében – a szakszerű és gondos kivitelezésre, beleértve a szerelvényekhez történő könnyű hozzáférés biztosítását. Az ilyen belső kialakítást saját használatra készült jurták esetében látjuk inkább célszerűnek.
Fürdőszoba a jurta mellett - fő a biztonság!
Sokkal üzembiztosabb megoldás, ha a fürdőt külön épületben, a jurta mellett helyezzük el. A kialakítás költsége így mérsékelhető, hiszen az alkalmazandó megoldások konvencionálisabbak, ill. olcsóbb, kompakt megoldások is szóba jöhetnek. További előnye, hogy üzembiztosabb, ill. bármilyen karbantartás, hibaelhárítás egyszerűbb, és a jurta szerkezetét, talapzatát és szigetelőrendszerét semmilyen veszélynek (beázás, párásodás, esetleges penészedés) nem tesszük ki. Szálláshelyek kialakításánál mindenképpen ez a megoldás a leginkább javasolt.